Základy správného dýchání č  1 - Nádí Šodhana

16.09.2017

Dýchací pohyby ( nádech a výdech) se většinou uskutečňují nosem.

Při správném dýchání se  horní část břicha rozšiřuje s poklesem bránice,chybou je vtahování břicha při tomto vdechu a následně je vzduch přiveden do plic zvednutím horní a přední části hrudního koše a ve stejnou chvíli se dolní část hrudníku rozšiřuje do stran, chybou je zvedání ramen.Poslední fáze je přívod vzduchu do horní části plic. Při všech pohybech je hlava vzpřímená a lehce nakloněná dopředu. Při výdechu je pořadí opačné.

Dechová cvičení :

Zadržení dechu - zlepšuje dýchání a je dobrým prostředkem pro osoby , které se zadýchávají, protože dýchání je povrchní , krátké a i nepravidelné. Po určité době cvičení , lze pozorovat nepříjemné pocity , které však vymizí a metoda se využívá v jogínských praktikách.

a) Nádí Šódhana ( V Sanskrtu - nádí - kanál , šódhana - pročišťovat).

  1. Posaďte se pohodlně na zem.
  2. Vyprázďněte plíce usilovným výdechem  z obou nosních dírek.
  3. Ucpěte si palcem pravou nosní dírku a hodně se levou nosní dírkou nadechněte, ale pomalu ( po dobu 3 vteřin bez násilí).
  4. Ucpěte si ukazováčkem levou nosní dírku a po 3 vteřiny vydechněte pravou dírkou.
  5. Nadechněte se pravou dírkou po dobu 3 vteřin.
  6. Ucpěte si pravou dírku a vydechněte po 3 vteřiny levou nosní dírkou.
  7. Několikrát opakujte se střídavým ucpávaním nosních dírek.

Když zvládnete tutu techniku , začněte s technikou zadržování dechu, 

Tato technika se jmenuje Kumbhaka - je  to vědomé zadržování dechu , je spojenou s  pozastavením pránických pohybů. V józe se rozlišují  tyto dechové zádrže :

  • Antar- kumbhaka - zádrž dechu při nádechu - vyprázdníme plíce pravou nosní dírkou a nadechneme se  za 3 vteřiny  a na tři vteřiny zadržíme dech.
  • Bahya - kumbhaka - zádrž dechu při výdechu - zacpěte si levou nosní dírku a vydechněte po dobu 3 vteřin a zadržte dech po dobu tří vteřin.

Dechová cvičení můžete provádět jakkoli dlouho, v opakováních 5-10 minutových.Když se zadýchávání zmenšuje a obtíže se zmírňují, zkracujete cvičení a vraťte se k normálnímu dýchání.

Přínosy Nádí Šodhana : 

  • ovládnutí nervového systému
  • zklidňující účinek
  • snižuje psychickou a nervovou únavu.
  • zvyšuje koncentraci a akci
  • léčba potíží  se stresem


Přeji úspěšné zvládnutí techniky a na viděnou 26.9. na blogu











© 2016 SALON Ayurveda Ostrava,B.Četyny 15, Ostrava, 70800
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky